„Masaż Tajski” to bardzo nietrafiona nazwa dla tego rodzaju pracy z ciałem, ponieważ nie jest to ani „masaż”, ani nie pochodzi też z Tajlandii, ale cóż, innej nazwy nie ma. Tradycyjny Masaż Tajski Nuad Boran, zwany „jogą dla leniwych”, powstał 2500 lat temu w Indiach wywodząc się z Jogi i starożytnej indyjskiej medycyny Ajurwedy, która ma ponad 5 tysięcy lat. Za ojca Masażu Tajskiego uważa się genialnego ajurwedyjskiego lekarza tamtych czasów, doktora Shivago Komarpaja (Jivakę Kumarabacchę). Masaż ten, nierozerwalnie związany ze współczuciem i chęcią niesienia ulgi w cierpieniu innym, był praktykowany pośród wspólnoty buddyjskiej, dzięki czemu, wraz z naukami buddyjskimi powędrował do krajów, które przyjęły buddyzm i do dziś go wyznają, głównie w nurcie Theravady (np. Tajlandia, Bali, Burma, Sri Lanka, Kambodża i Laos). W Tajlandii ten rodzaj masażu przyjął się najlepiej, połączył się z rodzimą medycyną i przetrwał do dziś zyskując na świecie zwyczajową nazwę „Masaż Tajski”.
Słowo „masaż” zwykle kojarzy się nam na zachodzie z zabiegiem na nagiej skórze bez ubrania, z użyciem olejku dla poślizgu oraz technikami takimi jak pocieranie, głaskanie, rozcieranie. Masaż tajski nie ma z tym nic wspólnego. Jest przy tym masażem niezwykle głębokim, całościowym i intensywnym. Stanowi sekwencję technik łączących akupresurę (ucisk) specjalnych punktów na ciele leżących na liniach Sen (analogicznych do chińskich meridianów) z elementami pasywnej jogi, rozciągania i mobilizacji stawów.
Momentami wygląda tak, jakby masażysta wykonywał jogę za pacjenta, który bezwładnie leży w relaksie. Wykonywany jest w ubraniu, bez olejku, na specjalnym materacu na ziemi w pozycjach na brzuchu, na plecach, na boku i w siadzie. Masaż tajski powoduje nieporównywalne z innymi masażami rozładowanie napięcia mięśni, powięzi, stawów i ścięgien, pobudza układ krwionośny i limfatyczny i uspokaja układ nerwowy, niweluje różnego rodzaju bóle i nerwobóle, a także prowadzi do niesamowitego stanu odprężenia psychicznego i emocjonalnego, który ciężko opisać słowami. Może być delikatniejszy, może też być bardzo intensywny – jego siła dostosowywana jest do życzenia i stanu zdrowia pacjenta. Można powiedzieć, że łączy w sobie masaż tkanek głębokich, sportowy, powięziowy, drenaż limfatyczny, mobilizację stawów i rozciąganie.
Od 2019 Tradycyjny Masaż Tajski widnieje na liście Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Masaż Tajski jest wskazany dla osób zmęczonych, napiętych, obolałych, obciążonych stresem, cierpiących z powodu bólu pleców, stawów i głowy, problemów z kręgosłupem, dla pracowników biurowych, fizycznych, sportowców, dla kobiet w połogu, nastolatków i osób starszych.
WSKAZANIA DO MASAŻU TAJSKIEGO:
- bóle kręgosłupa i stawów
- dyskopatie
- bóle głowy, migreny, bruksizm
- przewlekły stres i napięcie całego ciała
- rwa kulszowa, garb
- cieśń nadgarstka, łokieć golfisty i tenisisty
- kręcz szyi, bóle szyi i barków
- bóle brzucha i zaburzenia trawienia spowodowane napięciem przepony, mięśni brzucha i jelit
- napięcie emocjonalne, nerwica, depresja
- lekkie zastoje wody w tkankach oraz limfy
PRZECIWWSKAZANIA BEZWZGLĘDNE:
- nowotwory (mniej niż 5 lat bez nawrotu)
- ciąża
- stany zapalne, infekcje, mniej niż 72h po szczepieniu Covid
- gorączka, osłabienie
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) w okresie zaostrzenia
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) w okresie zaostrzenia
- zaawansowana osteoporoza
- ciężkie choroby serca, krążenia, żył
- wysokie nadciśnienie bez kontroli lekarskiej
- stany po zawałach, udarach, wylewach
- zakrzepica, zapalenie żył
- daleko posunięta miażdżyca
- ciężka cukrzyca
- epilepsja
- złamania (świeże)
- skręcenia, zwichnięcia stawów (świeże)
- zerwania więzadeł, mięśni, ścięgien (świeże)
- krwawienia, krwotoki, hemofilia
- skaza naczyniowa
- tętniaki
- fibromialgia
- mniej niż 3 miesiące po zabiegu chirurgicznym
- bycie pod wpływem narkotyków lub alkoholu