Terapeutyczny Masaż Zen Shiatsu Wiktorii
Terapeutyczna japońska sztuka dotyku
Masaż Zen Shiatsu był w Masażowni niemalże od samego jej początku. To dzięki niemu Wiktoria odkryła swoją wielką pasję – Medycynę Chińską – i od razu wiedziała, że praca bazująca wyłącznie na niesieniu relaksu to niewybaczalne marnotrawienie potencjału drzemiącego w tej metodzie. Bez zastanowienia podjęła decyzję o kontynuowaniu kursu na poziomie terapeutycznym i po 3 latach intensywnej nauki, praktyki i bardzo wymagających egzaminach, uzyskała oficjalnie tytuł Terapeuty Shiatsu. Dodatkowo, każde spotkanie z jej Mistrzem Medycyny Chińskiej, Guisheng Huangiem, wnosi do jej pracy nowe koncepcje oraz pozwala na coraz bardziej wnikliwą i intuicyjną diagnozę.
Terapeutyczny masaż Zen Shiatsu wywodzi się z japońskiej tradycji leczenia dotykiem. Oryginalnie bazuje ona na bogactwie starożytnej Medycyny Chińskiej, w szczególności wiedzy dotyczącej przepływu energii Qi w kanałach energetycznych (tzw. meridianach) oraz technikach masażu (z chińskiego „anma”). Czerpiąc inspirację zarówno z tradycji buddyzmu Zen, jak i zachodniej psychologii, twórca stylu Zen Shiatsu, Shizuto Masunaga, stworzył piękną metodę pracy z ciałem, energią i duchem Pacjenta. Połączył w niej wielowiekową wiedzę na temat zdrowia i diagnozowania, w szczególności łączenia symptomów z ciała ze stanami emocjonalnymi, z paradoksalnie dosadnymi i delikatnymi technikami masażu, które wprowadzają pacjenta w głęboki stan odprężenia, zarówno fizycznego, jak i mentalnego.
Shiatsu nazywane jest „akupunkturą bez igieł”, ponieważ terapeuta pracuje w nim nad uwolnieniem blokad w przepływie energii Qi oraz równoważeniem jej poziomów w poszczególnych obszarach ciała, niwelując tym samym przyczyny wielu dolegliwości i chorób. Właściwy przepływ Qi przynosi błogie uczucie relaksacji, stymulując tym samym organizm do procesu samoleczenia i regeneracji, a odpowiednie zastosowanie akupresury i dobór właściwych akupunktów potrafi przynieść o wiele lepsze efekty niż długa praca manualna na mięśniach czy ścięgnach.
Określany również mianem „sztuki dotyku”, masaż ten świetnie odzwierciedla jego japoński charakter: połączenie elegancji, prostoty, precyzji, skuteczności i piękna wynikającego z harmonii. Jest wykonywany w wygodnym ubraniu, na ziemi na japońskim materacu, futonie, i jest tzw. masażem całościowym, a więc w trakcie jednej sesji zostają opracowane niemalże wszystkie partie ciała, z naciskiem na te wymagające większej uwagi. Stosuje się w nim przede wszystkim techniki mocnego, głębokiego, ale powolnego ucisku (dłonią, łokciem, przedramieniem, kolanem, kciukiem), dzięki czemu jest dosadny, ale nigdy nie przekracza granicy bólu. Dodatkowo jest przeplatany akupresurą oraz technikami bujania, pocierania, ugniatania, krążeń i rozciągania, wprowadzając tym samym lekkość, miękkość i płynność w tkankach oraz układzie nerwowym. Dzięki temu ma szerokie grono miłośników wśród osób lubiących mocny masaż, który jednocześnie pozostawia przestrzeń nawet na relaksującą drzemkę. Brak bólu, dostosowana do pacjenta siła nacisku oraz charakterystyczny dotyk ciepłych dłoni terapeuty dają silne poczucie bezpieczeństwa i uziemienia. Natomiast najlepsze efekty terapii mają miejsce przy obustronnym zastosowaniu aspektu zen, a więc głębokiej uważności terapeuty na to, co odczuwa pod dłońmi oraz na skupieniu się przez pacjenta na odczuciach płynących z doświadczanego dotyku oraz odpuszczeniu kontroli nad ciałem.
Szeroka wiedza z zakresu Klasycznej Medycyny Chińskiej, duża uważność i doświadczenie w pracy ze Shiatsu, a także akupunkturą pod okiem Mistrza Guisheng Huanga, sprawiają, że każdy, nawet pojedynczy masaż u Wiktorii ma wymiar terapeutyczny. Każdy zabieg jest niepowtarzalny i dostosowany do aktualnych potrzeb i stanu pacjenta oraz podparty diagnozą wynikającą z rozmowy, obserwacji języka czy odczuć z ciała już w trakcie zabiegu. Pełny wymiar terapeutyczny osiąga się przy regularnych wizytach oraz bardziej dogłębnej analizie konkretnego problemu, z którym można (choć nie trzeba) wybrać się na Shiatsu. Sama potrzeba relaksu również ma zróżnicowane przyczyny, a odpoczynek i regeneracja płynące z tego masażu są postrzegane nie tylko jako czysta przyjemność, ale jako przywrócenie witalności. Ma on pozytywny wpływ m.in. na problemy z bezsennością, trawieniem, miesiączkowaniem czy bólami głowy, które nie muszą być związane z konkretną chorobą, ale potrafią uprzykrzać codzienność. Może być również stosowany u kobiet w II i III trymestrze ciąży fizjologicznej (niskiego ryzyka).